Publikováno

Piknik s atmosférou středověku

areál hradu Zvíkov

zvíkov vstupní bránaDnes se vypravíme na výlet, ideální pro piknikový batůžek a vhodný nejen pro milovníky historie – cílem bude obec Zvíkovské Podhradí a především hrad Zvíkov. Nacházejí se na soutoku Vltavy s Otavou, na břehu Orlické přehrady.

Kudy povede vaše putování?

Do Zvíkovského podhradí je možné dostat se několika způsoby. Nejjednodušší a nejpohodlnější je to jistě autem, parkování je možné na dvou placených parkovištích, jedno je blíže k hradu, druhé blíže k obci, parkovné se pohybuje kolem 60 Kč za vozidlo na den. Velmi lákavá je rozhodně možnost využít kyvadlové lodní dopravy mezi Zvíkovem a zámkem Orlík. Co se týče hromadné dopravy, autobus sice jede přímo do obce Zvíkovské Podhradí, ale je k dispozici jen ve všední dny, a cestu vlakem je nutné spojit s pěší turistikou. Vlaková zastávka Vlastec je vzdálena 14 km cesty po turistických značkách, stejně jako zastávka Smetanova Lhota, z Čimelic se projdete ještě o dva kilometry dále. Přímo k hradu vedou také dvě cyklostezky. Z Písku kratší trasa č. 1149,  druhou variantou je tzv. Otavská cyklostezka neboli trasa č. 1225, která začíná na Šumavě.zvíkov cyklostezky

Hrad

Hrad Zvíkov se nachází přímo nad soutokem Vltavy s Otavou a nabízí překrásný výhled na Orlickou přehradu. Máte možnost zúčastnit se prohlídky s průvodcem, kterou by vzhledem k bohaté historii hradu a jeho historickému významu byla opravdu škoda vynechat, a nebo se můžete jen tak toulat kolem hradeb a prozkoumat všemožná jejich zákoutí (více fotek v galerii na konci článku). Právě tady je ideální místo pro uskutečnění pikniku, přímo od zaměstnance zámku jsme dostali informaci, že si můžete deku rozložit kdekoli je vám libo, vstup na travnaté plochy není nijak omezen (prý leda vaším strachem z klíšťat, repelent tedy pro jistotu s sebou). Kdybyste náhodou zjistili, že v piknikovém batůžku nějaká dobrota chybí, nachází se v areálu hradu také kiosek a kavárna, kde můžete proviant doplnit a nebo se osvěžit zmrzlinou.

věž hradu zvíkovZvíkovské Podhradí

Pokud by vám zážitek z hradu nestačil, zásoby v batůžku došly a přesto vás trápil hlad nebo byste se v této oblasti chtěli zdržet delší dobu, v obci se můžete ubytovat např. v Hotelu Zvíkov nebo Pivovarském dvoře Zvíkov (zde také vaří vlastní pivo) či v několika penzionech. V obou hotelích najdete také restauraci a k ní náležející dětské hřiště. V horkých dnech by byla velká škoda minout veřejné koupaliště, které nabízí luxusní brouzdaliště pro nejmenší, větší, tak akorát hluboký bazén pro starší děti a velký bazén pro zkušené plavce.

Recepty s vůní šafránu, zázvoru, medu a česneku

Aby byla atmosféra středověku dokonalá, máme pro vás i několik tipů na stylová jídla. Co třeba takový žitný chléb s tvarohem a pažitkou? Do skleničky si také můžete nachystat slanou ovesnou kaši (my bychom se oproti receptu drželi staré dobré slaniny) nebo do krabičky zabalit masové knedlíky doplněné majoránkovou omáčkou. Medová kuřecí stehna by určitě také stála za ochutnání. K pití pivo nebo medovinu, jako dezert kulatý tvarohový nebo povidlový koláč, do piknikového batůžku výjimečně zabalit kameninovou lahev a pohárky, dřevěné lžíce a talíře a atmosféra středověku bude dokonalá.