Publikováno

Cuketové placky

cuketové placky na pikniku, červené prostírání, vybavení piknikového batohu

Doba, kdy na nás cukety neúprosně útočí z regálů v obchodech, ze zahrádek tetiček a babiček a ze všech dalších možných směrů, je právě tady. Rozhodně není na škodu mít po ruce recepty na zpracování cuket a my vám jeden takový přinášíme.
Opět se jedná o jídlo ideální do piknikového batůžku, s jednoduchou přípravou a malou časovou náročností – než se placky v troubě upečou, můžete sbalit zbylé dobroty a potřeby na piknik a pak hned vyrazit.

recept na piknik, cukety s nožem na prkénku, cuketové placky

Na přípravu cuketových placek budete potřebovat:

4 plátky toustového chleba
2 cukety (v našem případě vážily oloupané cukety 450 g)
140 g tvrdého sýra
1-2 cibule
2 vejce
sůl a pepř
tymián, bazalku a petrželku
(případně strouhanka na zahuštění těsta)
olej na potření

Začneme předehřátím trouby na 200°C. V mixéru nebo v robotu se sekacím nástavcem rozmixujeme toustový chléb na měkoučkou a nadýchanou strouhanku. Přesypeme do mísy a postupně nahrubo rozmixujeme/rozsekáme cukety, tvrdý sýr i cibuli.

recept na piknik, mísa s cuketou a strouhankou, kuchyňský robot

Když se všechny ingredience sejdou v jedné míse, podle chuti osolíme, opepříme a přidáme bylinky – tymián, bazalku a petrželku. Pokud je těsto příliš řídké, zahustěte ho další čerstvou strouhankou z toustového chleba. Můžete použít i klasickou, je ale důležité, aby těsto mělo správnou konzistenci, jinak se vám placky při pečení roztečou a udělají se v nich díry (ozkoušeno za vás 😊). Zavilé odpůrce  zeleniny je také možné obměkčit tím, že do těsta přidáme třeba na kostičky nakrájenou slaninu.

Plech vyložte pečícím papírem a rukama vytvořte placky. Ty pak potřete olejem, pečte v troubě deset minut po jedné straně dozlatova, obraťte a pečte dalších deset minut ze strany druhé. Placky jsou skvělé namáčené do obyčejného bílého jogurtu nebo zakysané smetany, můžete i jemně ochutit. Teď už nezbývá než placky i omáčku zabalit do batůžku a vyrazit si užít skvělý piknik.

recept na piknik, cuketové placky před a po upečení

Inspirací nám opět byla Jana Florentýna Zatloukalová, tentokrát s receptem na zeleninové placky. Doporučujeme se na její recept podívat, najdete v něm zeleninové placky ze všech druhů zeleniny, které se vám doma vyskytnou, doporučení na použití chuťově ladících bylinek a koření a další praktické tipy, třeba na zužitkování potravin zbylých od oběda či večeře.